Monday, December 19, 2005

من و مریخ

از آنجا که بخشی از خوانندگان و افرادی که به تازگی از آنها برای بازدید از وبلاگم دعوت کردم، دوستان و همکلاسیهای سابق معماری در دانشگاه آزاد قزوین هستند، بد نیست که در اینجا کمی از کاری که هم اکنون در حال انجام آن هستم و باید تا نیمه شبِ امشب آن را تکمیل و به آدرس ای-میل استاد مربوطه ارسال کنم، چیزی بنویسم

یکی از واحدهای درسی اختیاری، که این ترم برداشته بودم Advanced Concepts in CAAD نام داشت که طی آن کلیاتی در مورد نحوه مدل سازی سه بعدی و ساخت انیمیشن از طریق نرم افزار 3DS-Max آموزش داده می شد. گرچه که استاد این درس خود از فارغ التحصیلان معماری دانشگاه خودمان بود ولی در آموزش، علاوه بر مدل سازی مجازی فضا و معماری، به بقیه عرصه ها هم سرکی می کشید و به عنوان تحویل پیش از تعطیلات سال نو، طراحی و مدل سازی یک رادار مريخ پیما را برای دانشجوها در نظر گرفت. من هم که تا بدین لحظه در زمینه مدل سازی معماری در فضای مجازی 3D تجربیات محدود و ناموفقی داشتم، ماندم که با این تکلیف به اصطلاح نوروزی آنهم در کره ای دیگر چه کنم؟ به همین خاطر، طرحی که کشیدم و مدلی که از آن درست کردم بیشتر به یک تانک حجیم غیرقابل نقوذ تبدیل شد تا یک رادار واقعی مریخ پیما. اما خب، شاید به عنوان اولین تجربه جدی، اشکالات موجود با اغماض، قابل چشم پوشی باشد.

اما استاد این درس، آقای آرنولد فالر هم آدم جالبی است. اتوکد را به زبان آلمانی تدرس می کند و 3D را به زبان انگلیسی چرا که نسخه موجود 3DS-Max نصب شده بر روی کامپیوترهای دانشگاه، انگلیسی هستند. استاد فوق العاده ای در کار با نرم افزارهای مختلف است و قادر است طرح دلخواه خود را حتی از طریق نرم افزارهایی که تاکنون با آن آشنایی نداشته به راحتی و تنها با اندکی سماجت و اتکا به تجربه هایش از سایر نرم افزارها، مدل سازی کند. اگر خواستید از او بیشتر بدانید، اینجا را بخوانید. یک نکته دیگر و آنهم اینکه به غیر از من، دو خانم ایرانی دگر هم در این درس شرکت می کنند.